SKU: SR27B-12M
12 Pans
Size (in): 27
SKU: SR48B-18M
48
SKU: SR27B-12M
27
Product Snapshot
Mostly Ships in
5 to 7 Days
Brand
Hoshizaki America
Free Shipping
Yes
Return Policy
90 Days
Key Specification
Manufacturer
Hoshizaki
Country of Origin
Japan
Material
Stainless Steel
Color
Silver
Capacity
7.21 cb3
Amps
2.3 A
Phase
1 Phase
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Type
Solid
Number of Doors
1 Door
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigeration Type
Self-Contained
Access Type
Doors
Power Cord Length
10 ft
Shipping Weight
217 lb
Installation Type
Freestanding
Certifications
ETL Safety (US & C) Listed, ETL Sanitation, Georgia Made Certified
Cutting Board Thickness
1/2 in
Insulated
With Insulation
Base Style
Refrigerated
Shipping Width
31.5 in
Cooling Capacity
1354 BTU/Hr
Caster Size
6 in
Number of Hoods
1 Hood
Product Width
27 in
Product Height
38.25 in
Shelf Size
22 x 16 Inches
Selling Unit
1/Each
Type
Sandwich/Salad Prep Table
Warranty
5 Years Labor, 6 Years Parts, 7 Years Compressor
Features
Magnetic gaskets, Hot gas condensate removal
Cutting Board Width
27 in
Hertz
60 Hz
Voltage
115 V
Casters
With Casters
Door Style
Swing
Horsepower
1/5 HP
Number of Shelves
1 Shelf
Refrigerant Type
R-290
Top Type
Mega Top
Cutting Board Depth
10 in
Refrigerant Capacity
2.3
Temperature Range
32°F to 52°F
Height with Casters
44.25 in
HACR Breaker
15 A
Maximum Ambient Temperature
100 F
Insulation Material
Polyurethane
Heat Rejection
361 BTU/Hr
Shipping Height
46.5 in
Number of Casters
4 Casters
Caster Type
Swivel with Brakes
Compressor Location
Rear Mounted
Product Depth
35 in
Shipping Depth
36 in
Power Usage
2.54 kWh/24hr
Product Overview
Purchased this product?
Share your honest review to help hotels and restaurants make smarter choices.
Overall Rating
4.6
Based on 8 ratings
5
63%
4
38%
3
0%
2
0%
1
0%